Nierozłącznym elementem uprawy rolnej jest ciągłe borykanie się ze szkodami łowieckimi.
Niestety, obok konieczności poradzenia sobie ze szkodą, rolnik niejednokrotnie musi zmierzyć się także z rygorystyczną i zawiłą procedurą uzyskiwania odszkodowania z tytułu szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę.
By choć trochę to ułatwić ułatwić, przygotowałem uproszczony schemat dochodzenia odszkodowania zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie:
Złożenie wniosku
Złożenie wniosku o oszacowanie szkód złożony do dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego (najczęściej będzie to koło łowieckie)- w pierwszej kolejności, niezwłocznie po zauważeniu szkody łowieckiej (co do zasady masz na to 3 dni), złóż wniosek o szacowanie szkód, w tym o ustalenie wysokości odszkodowania.
Wniosek powinien zawierać co najmniej następujące dane:
a) imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych;
b) wskazanie miejsca wystąpienia szkody;
c) wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.
Pamiętaj!
Wniosek złóż w formie pisemnej, najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (żółta karteczka), tak aby mieć dowód odebrania wniosku dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego. Zachowaj dla siebie kopię złożonego wniosku.
Oględziny
W terminie 7 dniu od dnia otrzymania wniosku powinny zostać dokonane oględziny. Pod koniec oględzin powinien zostać sporządzony protokół. Jeden z egzemplarzy protokołu powinien być Tobie wydany.
Pamiętaj!
Jeżeli nie zgadzasz się ze stanowiskiem wyrażonym w protokole, masz prawo wnieść zastrzeżenia do protokołu.
Uwaga!
W przypadku szkód wyrządzonych w płodach rolnych, szkód wyrządzonych przez dziki na łąkach i pastwiskach oraz szkód w uprawach, jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzętem lub w jego trakcie, dokonuje się wyłącznie szacowania ostatecznego
Szacowanie ostateczne
Dokonuje się go najpóźniej w dzień sprzętu (zbioru upraw).
Pamiętaj!
O terminie planowanego sprzętu uszkodzonej uprawy właściciel albo posiadacz gruntów rolnych jest obowiązany powiadomić dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego, w formie pisemnej, w terminie 7 dni przed zamierzonym sprzętem.
O terminie dokonania szacowania ostatecznego szkody dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego zawiadamia rolnika oraz wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego właściwy ze względu na miejsce wystąpienia szkody, nie później niż przed upływem 3 dni od dnia otrzymania powiadomienia
Pod koniec szacowania ostatecznego powinien zostać sporządzony protokół. Jeden z egzemplarzy protokołu powinien być Tobie wydany.
Pamiętaj!
Jeżeli nie zgadzasz się ze stanowiskiem wyrażonym w protokole szacowania ostatecznego, masz prawo wnieść zastrzeżenia do protokołu.
Wypłata odszkodowania
Wypłaty odszkodowania dokonuje dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego w terminie 30 dni od dnia sporządzenia protokołu z szacowania ostatecznego, chyba że wniesiono odwołanie od protokołu oszacowania.
Powyższy wpis oczywiście przedstawia pozytywny scenariusz, w którym rolnik zadowolony jest z procesu odszkodowawczego. W kolejnym wpisie postaram się przedstawić ścieżkę odwoławczą od niekorzystnego rozstrzygnięcia w protokole oszacowania.
Pamiętaj!
Szczegółowe regulacje możesz znaleźć w:
- Rozdziale 9 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie,
- Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych.
[Stan na dzień 28.05.2022]